Rekabet ve Kalite Paneli Gerçekleşti

Rekabet ve Kalite Paneli Gerçekleşti

27 Eylül 2017

Rekabet Kurumu, TOBB ETÜ ve Türkiye Kalite Derneği Ankara Şubesi olarak, toplumun her kesiminde rekabet ve kalite bilincinin oluşturulması ve yaygınlaştırılması amacıyla 26 Eylül 2017 tarihinde Rekabet ve Kalite” paneli düzenlenmiştir.

Panelde; Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak, TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Şahin, KalDer Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Karyağdı, Pegasus Genel Müdürü Mehmet Nane, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Süleyman Kocasert ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Lütfihak Alpkan konuşmacı olarak yer aldı.

KalDer Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Karyağdı, panelde EFQM Mükemmellik Modelini kullanarak kurumların rekabet güçlerinin nasıl artabileceğini aktardı.

Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, pek çok sektörde artık fiyatla rekabetin tıkanma noktasına geldiğini belirterek, "O halde yapılacak şey talebi çekmek için daha nitelikli inovatif çözümler sunmak, yani kaliteye odaklanmak." dedi.

TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Şahin, Türkiye’nin teknoloji, strateji ve bunlara dayalı olarak oyunu okumayla ilgili açığının farkına vardı ve bu alanlarda gelişmeye yönelik olarak çok ciddi mesafe kaydettiğini söyledi.

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan da Türkiye'nin uluslararası alanda rekabet gücünü artırmak için bir stratejiye ihtiyacı olduğunu söyledi.
Alpkan, dünyada rekabet edecek kurumları oluşturma sürecinin devam ettiğini dile getirerek, Türkiye'nin markalaşma ve rekabet imkanları elde etmede tarihi ve coğrafi avantajları bulunduğunu vurguladı.

Pegasus Genel Müdür’ü (CEO) Mehmet Nane şirkette kendisine bağlı bir inovasyon takımı kurduğunu ve bu takımın yeni fikirler geliştirilmesinden sorumlu olduğunu anlattı.


Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Süleyman Kocasert de rekabette algının önemine dikkat çekerek, "Dünyanın en iyi ayakkabısını yapın İtalya'daki bir firma algısı nedeniyle sizden önde başlıyor. Fransa'daki bir parfüm firmasının algısı da öyle. Algısı yüzünden bu firmalar sizden önde." değerlendirmesinde bulundu. Panel soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

 

Panel bildirisi ve raporu için tıklayınız.