Dünya Kalite Ayı

1 - 27 Kasım 2018
Dünya Kalite Ayı

Her yıl Kasım ayı dünya çapında kalite farkındalığını arttırmak, devamlı iyileştirme ve performans mükemmellik alanı ve kalite profesyonelliğinin artırılması için Dünya Kalite Ayı olarak kutlanmaktadır.

2018 Dünya Kalite Ayı raporu için tıklayınız.

EFQM Mükemmellik Modeli Tanıtımı

Sektör, büyüklük, yapı veya olgunluk düzeyinden bağımsız olarak her kuruluşun başarılı olabilmesi için uygun bir yönetim sistemi kurması gerekir. Avrupa Kalite Yönetimi tarafından oluşturulan EFQM Mükemmellik Modeli, dünyada kullanılan 3 iş modelinden biri ve en pratiğidir. EFQM Modeli’ni bir öz değerlendirme aracı olarak benimseyen kurum ve kuruluşlar uygulama sonuçlarını gözden geçirerek yönetim yaklaşımlarını iyileştirme fırsatı elde etmektedir.

ZAMAN YÖNETİMİ 

Zamanı doğru ve verimli kullanmak için dikkat edilmesi gereken hususların ele alındığı 7 saatlik (1 gün) eğitimdir. Katılımcılar iş ve özel yaşamlarında öncelik belirleme metotlarını ve zaman kaybına neden olan etkenler ile bu etkenlere karşı önlem almayı öğrenirler. İş yaşamında var olan herkesin ve zamanını daha verimli kullanmak isteyen kişilerin katılımı önerilir. 

YALIN - ALTI SİGMA

Maliyet azaltmak, müşteri memnuniyetini sağlamak, süreçlerin kalitesini istenilen seviyelere getirebilmek için Yalın ve Altı Sigma en etkili iki yaklaşım olarak kabul edilmektedir. Birbirini tamamlayan bu iki analitik yaklaşımı uygulayan kuruluşlar büyük tasarruf sağlamış, üretkenlik, verimlilik, etkinlik, kalite ve müşteri tatmininde önemli artışlar yaşamışlardır. 

Aile Psikolojisi Gözüyle Kurumsallaşma ve Aile Anayasası

Aile şirketlerinde aile, şirket ve ortaklık yapılarının yaşamın doğası gereği iç içe geçmiş olması bu şirketlerde kurumsallaşmayı geleneksel kurumsallaşma yaklaşımlarından farklı hale getiriyor. İşletme, finans, psikoloji ve hukuk alanlarından uzmanların bir arada çalışarak geliştirdiği Aile Pusulası® modeli çerçevesinde ülkemiz aile şirketlerinin kendilerine özgü kurumsallaşma ihtiyaçlarını aile psikolojisi bakış açısıyla inceliyoruz. 

Nezaket ve Protokol Kuralları

Nezaketi bir anlayış şekli, bir tutum olarak tanımlamak gerekir.

Zarafet ise kişinin çevresinde yarattığı bir etkidir. Zarafet, estetik anlayışına da çağrışım yapar.

“Estetik duygular, bir yerde, insan zekası ile duyuları arasında oluşan ahenktir” denilebilir.

Her yıl Kasım ayı dünya çapında kalite farkındalığını arttırmak, devamlı iyileştirme ve performans mükemmellik alanı ve kalite profesyonelliğinin artırılması için Dünya Kalite Ayı olarak kutlanmaktadır. Kalite sadece bir ay kutlanacak bir olgu olmaktan çok, iş yapma şeklimiz ve sürekli takip edilmesi gereken bir yol haritasıdır. Kalite ayı kurumlarımızdaki kalite bilincinin artırılması ve farklı kalite araçlarının değerlendirilmesi için bir fırsat oluşturmaktadır. KalDer Ankara Şube olarak 1-27 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz seminerler boyunca kalite bilincini yaymaya çalışacağız.

Eğitim Takvimi


KAYIT VE İLETİŞİM :

Cenk Samet Yangın, Proje ve Gelişim Sorumlusu

Tel: 0312 447 48 68 - 11

E mail: cenk.yangin@kalder.org