İnsan Kaynakları Kongresi

09.09.2020

2021 yılı 18. İnsan Kaynakları Kongresi hazırlıklarına başladık. Çok yakında duyuracağız.

2020 yılı 17. İK Kongresi raporu için tıklayınız.

 

PROGRAM

 

09.30 - 09.45 

Hoşgeldiniz Konuşması

Levent ALKIŞLAR, Yönetim Kurulu Başkanı, KalDer Ankara
09.50-10.20

 

Borusan’da Anı Yaşa, Akışta Öğren

Oturumda dijital öğrenme çözümleri ile yenilenen Borusan Akademi hakkında detaylar ve deneyimler paylaşılacak.

 

 

 

Nursel ÖLMEZ ATEŞ, Borusan İK ve Kurumsal İletişim Grup Başkanı

Profesyonel iş yaşamını 25 yıldır sürdüren Ölmez Ateş, İstanbul Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun. Migros Türk T.A.Ş.’de Metod Organizasyon ve Planlama Departmanı’nda uzman yardımcılığı pozisyonu ile iş hayatına başladı; Ar-Ge, Planlama, Proje Yönetimi departmanlarında Yönetici olarak çalıştı. Bu süre içinde pek çok yenilikçi insan kaynakları projelerini devreye aldı. 1999 Yılında Migros’ta çalışırken, SAP insan kaynakları modülünün ilk Türkiye uygulamasının Proje Liderliğini yaptı, bu proje SAP’nin best practice uygulamaları arasına girdi. (Devamı için tıklayınız.)

10.30-11.00

 

Bağlantıların Gücünü Anlamak

 

 

 

Erdal UZUNOĞLU, Natural Born Networker

Kurucusu olduğu Guns of Marketing firmasında 2005 yılından bu yana stratejik iletişim, satış geliştirme, pazarlama ve özel yazılım çözümleri konularında çalışıyor. Business Networking konusunda eğitimler veriyor. Dünyada bir ilki gerçekleştirerek Zifiri Karanlıkta Speed Networking organizasyonları yapmaya başladı. “Herkesin Bir Yolu Var” sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. (Devamı için tıklayınız.)

 

11.00-11.30

 

Sosyalleşme ve Etkileşim Arası

11.40-12.20

TEGEP 2019 Bireysel Öğrenen Araştırması

 Oturumda, Türkiye'de kurumlarda çalışan öğrenenlere yönelik olarak ilk kez yapılan "Bireysel Öğrenen Araştırması"  sonuçları ve buna ilişkin değerlendirmeler yer alacak. TEGEP tarafından hazırlanan çalışanların öğrenme ve gelişimdeki anlam arayışına dair interaktif bir sunum izleyeceksiniz.

 

 

Mehmet GÜRSOY, TEGEP Denetleme Kurulu Üyesi ve Yayın Araştırma Çalışma Komitesi Lideri 

Kariyerine 1999 yılında Koç Grubu eğitim ve danışmanlık şirketi olan i.d.e.a'da tasarımcı olarak başlamıştır. Bu süreçte onlarca farklı eğitim ve gelişim projesinde tasarımcı olarak görev almıştır. 2003 yılında KoçAkademi projesi için Koç Holding'e transfer olmuştur. Burada 2015 yılına kadar KoçAkademi'nin yönetimi ve Topluluk genelinde gelişim fonksiyonunun geliştirilmesi noktasında hizmet vermiştir. (Devamı için tıklayınız.)

 

 

 

Yeşim ÇOKEKER YURTSEVER, TEGEP Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

1992 yılında okurken başladığı perakende sektöründeki kariyerinden 12 yıl sonra satış ve pazarlama yöneticisi olarak ayrılarak danışmanlık sektörüne geçti. 2004-2014 yılları arasında Türkiye’nin önemli kurumsal şirketlerinde ‘Danışman ve Eğitmen’ olarak görev alan Yeşim Çokeker, Ocak 2014 itibariyle çalışma hayatına DeFacto’da Akademi ve Mutluluk Direktörü olarak devam etmektedir. (Devamı için tıklayınız.)

 

12.30-13.10

 

Duygusal Zeka’nla Hayata Başka Bak

Ödüllü bir kurumsal gelişim projesi. 
Duygusal Zeka pandemi döneminde kurumların can simidi oldu.
İçinde bulunduğumuz anı anlayabilmek, yıkıcı duygularımızı yönetebilmek, ekip olarak birlikte güçlü kalabilmek ve  yaptığımız işteki anlamı yaşayabilmek her zamankinden çok daha önemli. 
İki yıl üst üste Educorp tarafından  “Kurumsal Eğitim ve Gelişim Ödülü” ne layık görülen projeyi, Dimes IK Direktörü Yelda Tavlan  ve Proje Danışmanı, BCC Turkey Kurucusu Banu Koç Çakan anlatacak.

 

 

Banu KOÇ ÇAKAN, BCC Turkey Kurucusu – Endüstri ve Örgüt Psikoloğu

Banu Koç Çakan, Maltepe Üniversitesi Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Yüksek Lisans mezunudur. Öncesinde Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nü bitirmiştir. Ardından, DCI University, British Institute “Direct Marketing” programını tamamlamıştır. Kurumsal iş hayatında, yönetici ve üst düzey yönetici pozisyonlarında çalışmıştır. Banu, çalışma hayatı süresince müşteri ilişkileri ve iletişim alanında yaptığı projelerle önemli ödüllere layık görülmüş ve CICMC (Customer Management Consultant) ünvanına sahip olmuştur. (Devamı için tıklayınız.)

 

 

Yelda TAVLAN, DİMES İK Direktörü

2015 Kasım itibariyle Dimes A.Ş.'de icra kurulu üyesi ve İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışmakta olup, Grup bünyesindeki tüm İnsan kaynakları sistem ve süreçlerinin oluşturulması, geliştirilmesi ve uygulanmasından sorumludur. Bu göreve ek olarak; 2019 Şubat ayı itibariyle İstanbul Arel Üniversitesinde Öğretim Görevlisi ünvanıyla, İnsan Kaynakları Yönetimi dersleri de vermektedir. (Devamı için tıklayınız.)

 

13.10-13.40

 

Sosyalleşme ve Etkileşim Arası

 

13.50-14.20

 

 Sürdürülebilirlik Anlayışının Merkezi : İnsan Kaynakları

 

 

Ali GİZER, GTA UK, Araştırma ve Sürdürülebilirlik Danışmanı

 

 

14.30-15.00

 

Kapanış

 

 

Fazıl ORAL, Liderlik ve Yönetim Düşünürü

Kara Harp Okulu mezunu Fazıl Oral, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda bir süre subay olarak görev yaptıktan sonra 1990-1998 yıllarında McDonald’s, Xerox, Thomson Reuters’da profesyonel iş yaşamına devam etti. 1998-2013 yıllarında Management Center Türkiye’de (MCT) Doğu Avrupa, Orta Doğu, Türki Cumhuriyetler ve Türkiye’de, şirketlere strateji, liderlik, yönetim becerileri, çatışma yönetimi konularında danışmanlık hizmeti verdi. İki yıl kadar İtalya’da üst düzey yönetici koçluğu yapan Oral, Türkiye’de üst düzey yönetici seviyesinde koçluk ve mentorluk hizmeti vermektedir. (Devamı için tıklayınız.)

17.İK Kongresi boyunca verilecek her iki "Sosyalleşme ve Etkileşim" arasında aşağıda yer alan çalıştaylara katılarak hem bilgi sahibi olabilir hem de sizle beraber aynı odada yer alan katılımcılarla tanışabilirsiniz.

*Katılım ücretsizdir. Sınırlı sayıda kayıt alınacaktır.

Saat Başlık Moderatör

11.00-11.30

İdenfit Bilişim Sponsorluğunda Dijitalleşen İnsan Kaynakları ve Uygulamaları

Dijital dönüşüm sonucu insan kaynakları sektörünün geleceği neye evrilecek? İnsan kaynaklarında dijitalleşme ve gelişen yazılımlar ik departmanlarını nasıl etkileyecek? Pandemi süreci insan kaynakları sektöründe ne gibi değişimler yarattı? Ofiste sosyal mesafe uygulamaları ve Idenfit'in bu alandaki misyonu ve yatırımları dijitalleşme, yeni normal ve uzaktan çalışma / hibrid çalışma modellerinin KOBİ’ler üzerindeki etkileri neler oldu?

Elif Demirci, Idenfit Bilişim Hizmetleri Satış Mühendisi

11.00-11.30

ve

13.10-13.40

SVStudios Sponsorluğunda İş Veren Markasında Veri ve Yaratıcılık İş Birliği’  ​

Gözde Akkal, Abluka Dijital Ajans Başkanı - Dijital Stratejist

11.00-11.30

ve

13.10-13.40

İKMD Sponsorluğunda İK Profesyonelleri İçin Farklı Perspektiflerden “Kaygıyı Yönetmek”

Beyhan Budak, İKMD İcra Kurulu Üyesi

11.00-11.30

ve

13.10-13.40

KalDer ile Yeni EFQM Modelinde Çalışanlar

EFQM Modelinde çalışanların kuruluşa kazandırılması, bağlılıklarının sağlanması, geliştirilmesi ve elde tutulması ile çalışan algı sonuçları hakkında bilgilendirme.

Müjgan Kerman, KalDer Eğitmeni

11.00-11.30

ve

13.10-13.40

Networking İle İş Verimliliğinizi Arttırın

Birbirine değer katıp güçlendiren ilişki ağlarıyla örülü bir çevre oluşturmanın yolları hakkında bilgilendirme.

Volkan Yörütken, KalDer Eğitmeni

15.10-15.40 Pandemi Döneminde Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Gelişimi

Ali GİZER, GTA UK, Araştırma ve Sürdürülebilirlik Danışmanı

 

Sponsorluk dosyası için tıklayınız.

KalDer üyeleri Ankara firmaları için tıklayınız.

 

SPONSORLAR
Gümüş Sponsor
İletişim Sponsoru Sosyalleşme ve Etkileşim Sponsoru Destek Sponsoru Destek Sponsoru

 

 

DESTEKLEYEN KURUMLAR

 

*CERES Yayınları kongre sonunda yapılacak çekiliş ile 100 katılımcıya e-kitap hediye edecek.

*Optimist Yayınevi'nden tüm katılımcılara %40 indirim kuponu e-posta ile gönderilecektir. İndirim kodu www.optimistkitap.com web sitesinde halihazırda bulunan %25 indirimli kitapları %40 a tamamlıyor. İndirimsiz kitaplarda ise %40 indirim uyguluyor.

 

İnsan Kaynakları Kongresi’ne Sponsor Olarak Neden Destek Vermelisiniz?

KalDer’i destekleyerek ülkemizde eğitim, sağlık ve kamu hizmetleri başta olmak üzere her türlü alanda yaşam kalitesini arttırmak için 20 yılı aşkın süredir büyük gayretlerle çaba harcayan bir sivil toplum örgütünü desteklemiş olacaksınız.İnsan Kaynakları Kongresi’ne Sponsor Olarak Neden Destek Vermelisiniz?

  • Hiçbir kurumun ayıramayacağı kadar vakit ve kaynağı KalDer her birimizin yaşam kalitesinin artması için sizlerin desteğiyle ayırmaktadır. Sonuçta önce toplum ve içindeki bireyler bundan fayda görmektedir.
  • 2004 yılından bugüne yaptığımız bu etkinlik özellikle İstanbul’da gerçekleştirilen Kongrelere bütçe kısıtları nedeniyle katılma fırsatı bulamayan yönetici, çalışanlar ve öğrenciler için önemli bir öğrenme ve aynı zamanda tanışma ortamı oluşturmaktadır. Burada öğrendikleri bilgilerle işlerini ve çalışma anlayışlarını geliştirirken, yeni tanıştıkları kişilerle de Kongre sonrasında da bilgi alışverişinde bulunarak birbirlerine destek sağlamaktadırlar.

Kişilere uygun bedellerle bu hizmeti sunmanın tek yolu sponsor desteğidir. Kişilerin gelişimi kurumların gelişimini, kurumların gelişimi ülkenin gelişimini sağlamaktadır.

Logonuz Nasıl ve Nerelerde Yayınlanacak?

  • KalDer Ankara ve KalDer merkez web sayfasında,
  • KalDer Ankara ve KalDer merkez sosyal medya alanlarında,
  • Kongrenin duyurulduğu diğer web sitelerinde,
  • Kongre süresince dijital ekranda,
  • Kongre süresinde oturum aralarında dijital ekranda,
  • Yaklaşık 20.000 kişiye yapılacak e-bülten gönderimlerinde,
  • Kayıt yaptıran tüm katılımcılara gönderilecek e-bülten gönderimlerinde,
  • KalDer tarafından dijital olarak yayınlanan Önce Kalite Dergisi’nde yer alır.

 

 
 
 
 

Geri bildirimleriniz doğrultusunda iyileştirme yapabilmemiz adına anketimizi doldurmanızdan memnuniyet duyarız.

Anketi dolduran ilk 100 kişiye CERES yayınları arasından elektronik kitap hediye edileceğini de paylaşmak isteriz.

Anket linki için tıklayınız.

 

Kayıt formu için tıklayınız.

* Kayıt işleminden sonra belirtmiş olduğunuz e-posta adresine online kongre erişim bilgileriniz gönderilecektir.
* Online kongremiz ücretsizdir.
* Katılım 500 kişi ile sınırlıdır.​

 

*Sosyalleşme Etkileşim araları için program belli olunca kayıtları açılacaktır.

 

 

Destek istemek ve/veya katkı sağlamak için...