ISO 9001: 2015 Kuruluş İçi Kalite Denetçisi İçin Vaka Çalışmaları

1 - Türkiye’nin en büyük otomotiv yan sanayilerinden biri olmanın onurunu yıllardır yaşayan’’2. EL’’ firması kalite sistemini 4 yıl önce kurmuş ama belge almaya gerek duymamıştır. Bununla beraber TKY çalışmalarına başlamış son iki yıldır özdeğerlendirme faaliyetleri yapmaktadır.

Firmanın en önemli iki müşterisinden biri olan ‘’AS KAMYON’’ firması ürettiği kamyonlarda kullandığı motorları bu firmadan sağlamaktadır. ’’AS KAMYON’’ firması bu yıl ISO 9001 çalışmalarına başladığından taşeron seçimi faaliyetlerine yönelmiş ve firmayı bu kapsamda denetlemeye başlamıştır.

İkinci büyük müşterisi olan ‘’HAMLE OTO’’ firması ise tüm mekanik aksamı bu firmadan sağlamaktadır. ’’HAMLE OTO’’ firması girdi kontrol faaliyetlerini kaldırmayı hedeflemektedir. Bu sebeple, sağlamış olduğu ürünlerin doğrulamasını firmada yapmak istemektedir. Bu faaliyetler kapsamında mekanik aksam üretimi sürecine yönelik denetimler yapacaktır.

Yukarıdaki metinde bahsi geçen iki denetim türü için;

1)Denetim amacını belirleyiniz.

2)Denetime katılması gereken tarafları belirleyiniz.

2- ISO 9000 belgeleri vermekte olan ‘’ULUSLARARASI BELGE A.Ş’’ firması, özlü ve detaylı çalışmaları ile ün yapmıştır. Firma bu ünü sebebiyle kendisinden belge almak için başvuran her firmayı kabul etmemektedir.

Firmaya son olarak, Avrupa’da yapmış olduğu satışlarla sağladığı itibarı sağlamlaştırmayı amaçlayan ’’ZÜMRÜT KONFEKSİYON’’ firması ISO 9001 belgesi almak üzere başvurmuştur. ’’ULUSLARARASI BELGE A.Ş’’ firması belge çalışmaları kapsamında planlanmış olan denetimi gerçekleştirmiş ve firmayı belgelendirmiştir.

Bunların yanında, firma AVRUPA AKREDİTASYON MERKEZİNE ISO 9000 belgesi verme konusunda akredite olduğundan bu merkez elemanları firmayı denetlemek üzere periyodik olarak gelmektedirler. Bu denetimlerden sonuncusu ‘’ZÜMRÜT KONFEKSİYON’’ firmasının denetiminden bir gün sonra gerçekleşmiştir.

Yukarıdaki metinde bahsi geçen iki denetim türü için;

1)Denetim amacını belirleyiniz.

2)Denetime katılması gereken tarafları belirleyiniz.