Spagetti Diyagramı

(Ron Bialek, Grace L. Duffy, and John W. Moran)

Spagetti diyagramı, bir süreç boyunca bir öğenin veya bir aktivitenin izlediği yolun, sürekli bir akış hattı kullanılarak görsel olarak ifade edilmesidir. Sürekli akış hattı, süreç ekiplerinin iş akışındaki fazlalıkları ve süreci hızlandıracak fırsatları tanımlamasına olanak tanır.

Aşağıdaki şekilde, bir sağlık departmanı idari ofisi tarafından gerçekleştirilen ve sıkça tekrarlanan görevler için bir aktiviteden diğerine yürüme süresinin kısaltılmasının yollarını belirlemeyi amaçlayan bir çalışmanın, spagetti diyagramı kullanılarak görselleştirilmiş hâli yer almaktadır.

Görselleştirme aynı zamanda oda içerisindeki ana kesişim noktalarının vurgulanmasını sağlar. Yürüyüş yollarının çakıştığı alanlar, gecikmelere yol açar. Bekleme, gereksiz hareket olmakla birlikte, yalın üretimde temel sekiz israftan biridir.

Mevcut işyeri tasarımından en çok etkilenen çalışanların işbirliği yapması, spagetti şemasının yaratılmasının bir diğer faydası olmuştur. Sağlık bölümü kalite iyileştirme koordinatörü, tıkanıklık bölgelerini ve ofis personelinin gereksiz hareketlerini tanımlamak için bir beyin fırtınası oturumu başlatmıştır. Ortak bir hedefe odaklanmak, bazı çalışma alanlarının yerleşim amaçlarını vurgularken ekibi de birbirine yakınlaştırmıştır.

Spagetti Diyagramı Örneği: Sağlık Departmanı İdari Ofisi Akışı

 

Çeviri: Buse Yaman, KalDer GençKal Üyesi, Bilkent Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği

Kaynak: asq.org