T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ŞÖNİM Hizmet Standartları ile Kadına Yönelik Hizmet Veren Kuruluşların Öz Değerlendirme Rehberinin Oluşturulması Eğitimi Projesi

Ankara Kalkınma Ajansı 2019 Teknik Destek Programı kapsamında,  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı faaliyet gösteren Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin (ŞÖNİM) hizmet kalitesinin yükseltilmesi projesinde KalDer olarak destek verdik. 

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı faaliyet gösteren Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin (ŞÖNİM) hizmet kalitesinin yükseltilmesi ve hizmet standartlarının oluşturulması ile çalışma sisteminin kadın konukevleri hizmet standartları ile entegre edilebilmesi amacı ile ŞÖNİM standartlarının, öz değerlendirme süreçlerinin ve kadın konukevi öz değerlendirme süreçlerinin oluşturulması ihtiyacı oluşmuş olup bu sürecin ilgili personel ve idareciler tarafından profesyonel bir şekilde oluşturulabilmesi için eğitim ve rehberlik desteğinde bulunduk.

6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun doğrultusunda 2012 yılında Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM)  14 ilde hizmet vermeye başlamış olup süreç içerisinde 81 ilde yaygınlaştırılmıştır. ŞÖNİM 7/24 hizmet sunan, şiddet gören kişilerin başvuruda bulunduğu ve ihtiyaçlarına göre psikolojik, sosyal, hukuki, ekonomik destek ve barınma desteği gibi çeşitli psiko-sosyal destek hizmetlerinden yararlandıkları, aynı zamanda şiddet uygulayanlara da danışmanlık ve rehberlik ile farkındalık geliştirme hizmetleri sunan merkezdir.

Ankara Kalkınma Ajansı 2019 Teknik Destek Programı detaylı bilgisi için tıklayınız.