Türk Kızılay EFQM Özdeğerlendirme Projesi

Ülkemizin sürdürülebilir yüksek rekabet gücüne erişmesini amaçlayan Ulusal Kalite Hareketi Programı'na katılarak mükemmellik yolculuğuna çıkan Türk Kızılay, EFQM Mükemmellik Modeli'ne göre yaptığı özdeğerlendirme çalışmasını tamamladı. Haziran ayında EFQM Mükemmellik Modeli eğitimleriyle başlayan süreç özdeğerlendirme ve önceliklendirme çalıştaylarıyla devam etti.

Çalışma sonucunda Türk Kızılay'a kapsamlı bir geri bildirim/kurumsal değerlendirme raporu sunuldu. EFQM Modeli'ne göre kuvvetli yönleri ve iyileştirmeye açık alanlarını belirleyen ve çalışma çıktılarını projelendirerek faaliyet planlarına yansıtan Türk Kızılay, bundan sonraki süreçte EFQM Mükemmellik Modeli'ni esas alarak özdeğerlendirmeyi sürekli gelişimin bir aracı olarak kullanacak. 

Türk Kızılay bu çalışmalarıyla, dünyadaki en gelişmiş kurumsal değerlendirme modellerinden biri olan EFQM Mükemmellik Modeli ile bütün iş süreçlerinde hizmet kalitesi ve memnuniyet düzeyini en üst seviyeye taşımayı hedefliyor. 

2019'da yapılan EFQM Özdeğerlendirme Projesi'nin ardından 2020 yılı içerisinde Türk Kızılay'da çalışmalarımız 'Stratejik Yönetim' eğitimleri ile devam etti.